Para dziewczyn, które kochają to co lubią. RĘKODZIEŁO :)

Zapraszamy do obejrzenia tego, co do tej pory powstało.
Kolejne zamówione "się robią"...
Zapraszamy również na nasze str na FB
https://www.facebook.com/pages/Pomys%C5%82-na-prezent-Bombki-ozdoby-i-inne-cude%C5%84ka-r%C4%99cznie-robione/288759221292071
ORAZ
https://www.facebook.com/LiWiaHandmade

Nasze namiary:
basia3006@op.pl
basiaartur1@wp.pl


środa, 28 maja 2014

Ile kosztuje rękodzieło??


 Ile kosztuje rękodzieło??

Często dostajemy od Was wiadomości z pytaniem ile kosztuje jakaś rzecz przez nas wykonana. Po czym jak podaję cenę to kontakt się urywa. Chciałabym tym postem przybliżyć Wam skąd bierze się taka cena.
 
Cena rękodzieła jest to temat rzeka, trudny i denerwujący. Jednak trzeba o tym pisać i mówić głośno.
W Polsce rękodzieło nie jest docenianie. Wiadomo każdy by chciał mieć coś pięknego, oryginalnego, niepowtarzalnego. Jednak gdy przychodzi do zapłaty za taką rzecz, jest kręcenie nosem.

Dlaczego takie wysokie ceny, skoro można kupić taką samą rzecz za grosze?

Ponieważ te tanie rzeczy są wykonywane w Chinach, w fabrykach gdzie siedzą ludzie przy stole, mają podany schemat i składają wszystko według niego w jedną całość. Oni nie muszą się martwić, czy to będzie sprawdzało się w swojej powinności, czy po wyjściu z fabryki się nie rozpadnie. Nie muszą martwić się o zaopatrzenie w produkty do wyrobu oraz o jakość wykonywanych rzeczy.

Ciężko jest mi patrzeć jak niektórzy goniąc za zbytem obniżają swoje ceny. Ja wiem, każdy ma prawo wycenić swoje rękodzieło tak jak uważa. Ale bez przesady, i w jedną i w drugą stronę. Musimy znaleźć granicę rozsądku, abyśmy i my, osoby, które wymyślają i tworzą i Wy, klienci byli zadowoleni.

Wiele osób myśli o rękodzielnikach jako o artystach, którzy zarabiają miliony.

Niestety rzeczywistość jest całkiem inna. 


Dlatego dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć kosztorys rękodzieła.
Weźmy pod lupę bransoletkę z kwiatów wykonanych ze wstążki.
Za taką prostą bransoletkę liczymy sobie około 20 zł.
Niby strasznie dużo. Ale czy na pewno?

Aby wykonać taką bransoletkę, musimy najpierw opanować robienie kwiatków kansashi.

Do wykonania takiej bransoletki potrzebujemy ok 2 m wstążki - cena około 1 zł.
Do tego dochodzą: cyrkonie, materiał do podklejenia, nici, klej, końcówki, łańcuszek i zawieszka "charms", czyli minimum 4 zł.
Więc koszt samych materiałów to ok. 5 zł.
Do tego powinniśmy wliczyć:
- koszty nauki- płatne poradniki, tutoriale, książki, magazyny oraz czas na to aby się doskonalić w danej technice,
- koszty amortyzacji narzędzi,
- aparat fotograficzny i komputer,
- koszty przesyłki wszystkich półfabrykatów ( same do nas nie przyjdą).Czas jaki poświęcam na wykonanie bransoletki to od 3.5 do 4 godzin, wchodzi w to: wymyślenie wzoru, wybranie kolorów, pocięcie i uformowanie wstążki, klejenie oraz wykończenie.
Po  tym czasie spędzonym praktycznie w jednej pozycji bez ruchu (bo pracują tylko nasze dłonie), kręgosłup nam drętwieje, oczy szczypią, a ręce zaczynają boleć.
Do tego czasu powinno się doliczyć czas na wykonanie zdjęć, ich obróbkę oraz napisanie opisu naszego dzieła.

Podsumowując naszą kalkulację czas wykonania bransoletki to od 4,5 do 5 godzin.
Cena bransoletki to 20 zł, koszt materiałów to 5 zł, zatem robocizna wychodzi 15 zł.
 W Polsce w 2014 r płaca minimalna netto wynosi 1237 zł , w przeliczeniu na godzinową stawkę wychodzi nam 7,70 zł.
Zatem czy 15 zł za 4,5 - 5 godzin pracy to dużo?


Nie chcę tymi wyliczeniami wywoływać jakiegoś poczucia, że się żalę. Chcę po prostu osobom nieświadomym przybliżyć prawdę, jak to wszystko wygląda oraz, że nie jest tak kolorowo jak większość osób sobie myśli . Na pewno będzie spore grono osób do których i tak to nie trafi i nie będą w stanie docenić rękodzieła bo jest za drogie.
Nie ma problemu. Ja jednak wiem, że jeśli chce się mieć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, to trzeba ponieść koszty, gdyż osoba tworząca wkłada całe swoje serce. 

Zatem jeśli szanujesz naszą pracę, nie będziesz podważać ceny.
A dla Was drogie i drodzy rękodzielnicy -
Szanujcie swoją pracę!!
i nie pozwólcie na to,
by wasze dzieła były sprzedawane za grosze.
Trzeba się cenić!!

Źródła:
ilovehandmade.pl
http://cherry-hand-made.blogspot.co.uk/2014/05/ile-kosztuje-rekodzieo.html

3 komentarze:

 1. sorki koleżanko, ale się nie zgodzę z Twoimi wyliczeniami... cenę wylicza się koszty wytworzenia+marża, z czego koszty wytworzenia to półprodukty lub materiał potrzebny do stworzenia, a nie Twoja wiedza i umiejętności dają Ci możliwość tworzenia, więc jeśli byś nie miała to zrobić tego byś nie mogła... oprócz tego podam przykład, zajmuję się fotografią i klient płaci za moje usługi i za sprzęt, a nie za moje studia fotograficzne, warsztaty i książki, jakby każdy tak wyceniał to wszystko by zdrożało dwu, trzy krotnie.
  szybkie zestawienie:
  sprzęt fotograficzny 50 tys zł
  wiedza (studia, warsztaty, książki i czasopisma tematyczne) 30 tys zł
  robocizna 10 godzin na sesji 40 godzin w biurze na edycji x 30 zł (tania stawka za usługi profesjonalisty)
  fotoalbum i inne dodatki 300zł
  czyli dwie ostatnie rzeczy kosztują już 1800 zł, a gdzie mam wrzucić wcześniejsze, o amortyzacji nie wspomnę, kosztach transportu itp... rozumiesz to że masz możliwości i sprzęt świadczy że coś zrobić możesz, ale klient za to nie płaci... klient płaci za to co kupuje, a nie kupuje Ciebie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dobrze...tylko jeśli przeczytasz dokładnie posta, a tym bardziej kalkulację to nie ma w niej nic na temat książek czy ukończonych kursów, a jedynie koszt materiału i czasu poświęconego na w/w bransoletkę, więc absolutnie nie rozumie skąd ten wywód....
   Generalnie chodziło nam o to, że nikt z zainteresowanych osób nie bierze pod uwagę czasu poświęconego na wykonanie np bransoletki, na wycięcie, poklejenie, zebranie wszystkiego do kupy....
   Osoba pytająca kliknie na parę pozycji na allegro i zaczyna się 100 pytań do....dlaczego 20 zł, skoro wstążka kosztuje złotówkę, a zapięcie powiedzmy 0.50 zł.....
   Stąd nasze pytanie czy w tym wypadku, przy cenie bransoletki 20zł/szt i poniesionych kosztach materiałów w wysokości 5zł, 15 zł za 5 godzin roboczych to dużo??
   Jesteśmy ciekawe czy jakakolwiek osoba poszłaby pracować np do marketu za 3zł, za godz??!! Nie wydaje mi się....

   Usuń